این قانون از ۲۱ اسفند  ۹۸  به دلیل شرایط شیوع بیماری کرونا به صورت تدریجی عملی شده است یعنی در مقدمه ای برای  این بخشنامه جدید ، نسخه الکترونیکی بیمه‌نامه شخص ثالث نسخه کاغی حذف و  بیمه نامه ها به صورت الکترونیکی تمدید یا صدور می شوند.

چگونه اعتبار بیمه نامه شخص ثالث بدون نسخه فیزیکی(نسخه چاپی) تعیین می گردد؟

1.  صدور کد یکتای ۱۰ رقمی:

اعتبار بیمه نامه الکترونیکی بیمه شخص ثالث، منوط به صدور کد یکتا از سوی شرکت های بیمه‌گر است که این کد ده رقمی در کلیه مراجع مربوطه همانند پلیس راهنمایی و رانندگی و قوه قضاییه قابل پیگیری خواهد بود. با احراز کد یکتا و مراجعه به سایت سنهاب، بیمه‌گزاران از عدم بروز مشکل حین بروز حادثه و هم چنین اعتبار بیمه نامه خود یقین حاصل می کنند.

2.  لینک دریافت نسخه کاغذی و قابل چاپ بیمه نامه شخص ثالث

بنا به بخشنامه بیمه مرکزی، کلیه شرکت های بیمه موظف هستند که اطلاعات مذکور را از طریق ارسال پیامک در اختیار بیمه‌گزار قرار دهند تا بیمه گزاران قادر به استعلام شرایط و جزییات بیمه ثالث خودرو یا موتور خود بوده و  در صورت تمایل، از بیمه‌نامه خود پرینت گرفته و نسخه چاپی آن را تهیه نمایند.

بیمه‌گر متعهد به ارائه نسخه چاپی بیمه نامه شخص ثالث به درخواست بیمه‌گزار است هرچند این امر جهت اطمینان خاطر بیمه‌گزار صورت می گیرد و الزام قانونی برای عینیت بخشیدن به این درخواست بیمه‌گزار وجود ندارد.

خرید اینترنتی نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث از سایت bimehbaran.com

همانند خرید سایر بیمه نامه ها از سایت bimehbaran.com بیمه گزار می تواند به صفحه استعلام بیمه شخص ثالث وارد شود و با درج اطلاعاتی نظیر  نوع خودرو، سال ساخت و میزان تخفیف ، قیمت بیمه  ثالث خود را از اکثر شرکت های معتبر بیمه ای، به انتخاب بهترین و کمترین قیمت استعلام شده بیمه نامه شخص ثالث بپردازد. سپس در راستای اجرایی نمودن قانون حذف نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث، سامانه بارابین،  نسخه فایلPDF بیمه نامه شخص ثالث را  در دسترس قرار می دهد که بیمه‌گزاران می توانند اطلاعات مدنظر برای نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث را از این فایل دریافت دارند.